Stretnutia v literárnych kluboch
Stretnutia v literárnych kluboch, Levoča 28.11.2022
28.11.2022 19:02Stretnutia v literárnych kluboch, Vranov nad Topľou, 7.11.2022
07.11.2022 19:05Stretnutia v literárnych kluboch, Stará Ľubovňa 7. októbra 2022
07.10.2022 19:08Stretnutia v literárnych kluboch, Moldava nad Bodvou 16.9.2022
16.09.2022 19:12Stretnutia v literárnych kluboch, Košice 14.9.2022
14.09.2022 19:19Stretnutia v literárnych kluboch, Banská Bystrica, 17.5.2022
17.05.2022 19:24Stretnutia v literárnych kluboch, Žilina 28.3.2022
28.03.2022 19:30Tejto vraždiacej nenávisti hovoríme: Nie!
Streľba v bratislavskej kaviarni a následná smrť dvoch mladých ľudí nami hlboko otriasla. Kladieme si otázky, kde sa vzala toľká nenávisť, podľa všetkého nenávisť k sexuálnej inakosti? Prečo mladý nositeľ zloby uveril, že jeho vraždiaca zbraň je tá správna strana civilizačných hodnôt? A čo sa deje so slovenskou spoločnosťou? O prameňoch vraždiaceho zla sa možno nedozvieme, ale cítime, že celá naša spoločnosť je dlhodobo v kríze. Jej epicentrum nie je medzi učiteľmi, ani lekármi, podnikateľmi, študentami či umelcami. Epicentrum slovenskej krízy pulzuje na najvyšších poschodiach slovenskej politiky. Odtiaľ prichádzajú pravidelné znepokojujúce impulzy. Sme smutnými a často bezmocnými svedkami ako sa naši predstavitelia na stavajú k vzdelaniu, vzdelávaniu, zákonnosti, ochrane slabších.
Sme svedkami umelého delenia spoločnosti, živeného aj politikmi, ktorí poukazujú na neexistujúci stav akéhosi ohrozenia. Pritom s rozdeľovaním spoločnosti máme na Slovensku historické skúsenosti. Každé delenie občanov na roduverných a škodcov, straníckych a revizionistických, štátotvorných a protištátnych, konzervatívcov a progresívcov s nenávistným podtónom, to všetko je súčasťou scestnej mytológie. Jej cieľom nie je nič iné, ako vytvoriť schodisko obáv, strachu a tiesne, a po ňom vystúpať, inštalovať sa do úlohy záchrancu pred fiktívnymi nepriateľmi.
Čin mladého extrémistu sa od počiatku javí ako dôvetok. Ako dopovedanie všetkých škandálov sypajúcich sa zhora dole. Každý nenávistný prejav, každý útok na novinárov, na iný názor, na ľudskú, náboženskú, etnickú, sexuálnu inakosť, to všetko dotvára duchovný priestor spoločnosti. V ňom sa tvoria ďalšie a ďalšie myšlienky, pohnútky, činy a skutky, posmelenia alebo hamovania. Vražda nevinných ľudí kvôli ich inakosti sa stala v tomto priestore, v tomto ovzduší, v tomto myšlienkovom vesmíre. Všetci sme jeho tvorcovia. Nik z nás z neho nemôže vystúpiť ako z nesprávneho vlaku, naopak, povezieme sa spolu ďalej. Oprávnene si kladieme otázku - kam?
Kto nás to ohrozuje a prečo sa máme báť? Nuž, nie je to tajnosť: naše permanentné ohrozenie je naša vlastná nevzdelanosť, nevedomosť, netolerancia, nerešpektovanie zákonov. Máme pred sebou veľký priestor na sebarealizáciu každého iniciatívneho, tvorivého, zodpovedného občana. Ostáva nám viera, že väčšina povie svoje "nie!" slovám a skutkom nenávisti.
Ako literárni tvorcovia očakávame od všetkých kompetentných, aby túto vraždu nielen vyšetrili. Očakávame, že navodia taký stav v spoločnosti, aby nenávisť, neznášanlivosť, netolerancia boli jasne pomenúvané a v medziach zákonných i etických noriem aj verejne odsudzované.
Zatiaľ nám ostáva smútok a žiaľ nad zmarenými životmi.
Peter Juščák
Predseda AOSS
Autorský večer s Mariánom Milčákom a Erikom Markovičom
V Levoči, v knižnici Jána Henkela boli 24. marca 2022 prezentované dve básnické zbierky, ktoré vyšli vo vydavateľstve Modrý Peter.
Boli to Provinčné básne Mariána Milčáka a Nanebovzývanie Erika Markoviča.
Vyhlásenie Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska
k invázii ruských vojsk na Ukrajinu
Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, združujúca šesť spisovateľských organizácií vyslovuje hlboké znepokojenie nad vpádom ruských vojsk na územie suverénnej Ukrajiny. Udalosti posledných týždňov dávali nádej, že rusko-ukrajinské napätie je možné riešiť diplomatickou cestou. Vojenský prepad zmaril rokovania a dal najavo, že súčasnému ruskému vedeniu na čele s Vladimírom Putinom je bližšia vojenská sila ako dialóg.
Máme v čerstvej pamäti 21. august 1968, nezabudli sme na sovietske tanky v uliciach miest Československa, na streľbu do bezbranných obyvateľov, ani na následnú dvadsaťtriročnú okupáciu.
Dnes sú to opäť tanky riadené Moskvou, ktorými chce zvrátiť predstavy občanov o slobode vo svojej suverénnej krajine.
Ako združenie spisovateľov, ktorí si ctia slovo chceme poukázať aj na vojnu slov, ktorá predchádzala invázii. Posledné dni sme boli svedkami flagrantného zneužívania slov a ich významov, prekrúcania faktov, premenúvania lží na pravdu, ktoré sprevádzali prípravy na tento civilizačný stret východu a západu. Takzvané ochranné misie ozbrojených útočníkov už poznáme z roku 1939 a 1968, rovnako ako aj prejavy priateľskej pomoci, ktoré tak ako v minulosti, aj v prípade Ukrajiny sprevádzajú tieto hanebné skutky.
Chceme vysloviť znepokojenie aj z mnohých reprezentantov slovenskej politiky, ktorí sa zapojili do nepochopiteľnej rétoriky pri chystaní okupácie Ukrajiny. Akoby o nič nešlo. Osobnými útokmi na integritu poslancov NR SR – prevažne kolegov - a ich zastrašovaním predbehli dobu a pokúsili sa rozrušiť náš civilizačný priestor. Tieto odozvy nás znepokojujú rovnako, ako útok na susednú Ukrajinu.
Lož nikdy v histórii nebola a ani nebude životodarnou pôdou pre mier, spravodlivosť a pokojný život. Preto podporujeme všetky snahy politikov a občanov na Slovensku aj v Európskej únii, v USA a ďalších krajinách, ktorí odsudzujú inváziu, odsudzujú sprievodné lži ako nástroje politiky v dvadsiatom prvom storočí. Pridávame sa k vám v nádeji, že kroky civilizovaného sveta zastavia barbarské snahy Putina a jeho nezodpovedného okolia.
Chceme ubezpečiť našich ukrajinských kolegov spisovateľov a všetkých občanov Ukrajiny, že v týchto ťažkých časoch sme s nimi a s ich túžbami po živote v slobodnej a nezávislej Ukrajine.
Za Radu AOSS
Peter Juščák
- Združené organizácie
- Klub nezávislých spisovateľov
- Klub spisovateľov literatúry faktu
- Obec spisovateľov Slovenska
- Slovenské centrum PEN
- Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku
- Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku
Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska má nové vedenie
Juščák je prozaik a publicista, pôsobil v technických profesiách, pracoval v rozhlase a viacerých tlačených periodikách, bol hovorcom v Ústave pamäti národa a šéfredaktorom časopisu Pamäť národa.
AOSS zvolila Juščáka na mimoriadnom zasadaní 16. novembra. Kandidatúru prijal s vedomím, že AOSS, ktorá združuje ďalších šesť spisovateľských organizácií, potrebuje zásadné organizačné zmeny. Jej doterajšie pôsobenie označil za ťažkopádne a málo účinné pri riešení postavenia literatúry a literátov v spoločnosti.
"Hlas spisovateľov v posledných rokoch neprimerane stíchol, najmä v médiách, ale aj v kultúrnom a spoločenskom prostredí. Spisovateľ je tvorcom hodnôt, ktoré ostávajú aj pre budúce generácie a bývajú ojedinelým svedectvom doby a jej ľudí. Preto sa pri obnove organizácie budem usilovať o jej dôstojné postavenie, silný humanistický a umelecký hlas, ako aj o výraznejšie postavenie jej členov a spolupracovníkov," vyjadril sa Juščák.
AOSS združuje šesť spisovateľských organizácií pôsobiacich na Slovensku. Patria do nej Klub nezávislých spisovateľov, Obec spisovateľov Slovenska, Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku, Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku, Klub literatúry faktu a Slovenské centrum PEN.
Peter Juščák (1953) je prozaik a publicista, pôsobil v technických profesiách, pracoval v rozhlase a viacerých tlačených periodikách, bol hovorcom v Ústave pamäti národa a šéfredaktorom časopisu Pamäť národa. Vydal zbierky poviedok, dokumentárnu zbierku osudov zavlečených občanov do gulagov, niekoľko románov. Najnovší román s názvom "...a nezabudni na labute!" o osudoch žien v lágroch na Kolyme bol vo finálovej desiatke súťaže Anasoft litera (2015).